گروهک تروریستی «سازمان حــزم»

  فیسبوک

این وبسایت با نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلورر سازگاری ندارد، به منظور بهره مندی از تمامی امکانات لطفا از مرورگرهای جدید و مدرن فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید

کنگره بین المللی 17000شهید ترور را درصفحات اجتماعی دنبال کنید
  • French
  • English (UK)
  • ar-aa
ثبت نام

چکونگی شکل‌گیری سازمان حزم

عادل سويدي و حبيب نبگان از عناصر قوم‌گرا، تجزیه‌طلب و تروريست عرب خوزستان و مقيم كشورهاي هلند و دانمارك، در راستاي انسجام گروه‌هاي تروریستي تجزیه‌طلب مقیم خارج از كشور در اويل سال 2010 ميلادي هم‌زمان با سالروز تولد جمال عبدالناصر در قاهره، طی یک کنفرانس رسانه‌ای تأسيس گروهي به نام سازمان ملی آزادی‌بخش اهواز (حزم) را اعلام نمودند.

اين گروه ائتلاف چهار تشکل، سازمان ملی اهواز(عربستان)، مقاومت ملی آزادی بخش اهواز، جبهه العربيه لتحرير الاهواز، حركه النضال العربي لتحرير الاهواز و یکصدوبیست نفر از به اصطلاح مبارزان عرب ديگر مي‌باشد.

درباره نقطه تشکیل این گروه در بیانیه حزم آمده است:

«سعی داریم براساس معیارهای میثاق‌نامه ملی اهواز، تا حدودی به توسعه سیاسی و عقیدتی دست یابیم. این میثاق‌نامه در تاریخ 16سپتامبر2008(26شهریور 1387) میان برخی از احزاب و شخصیت‌های فرهیخته اهوازی منعقد شد.» اعضای این میثاق‌نامه به نتایج سیاسی ذیل دست یافتند:

«اعضای میثاق‌نامه بر این مسأله متفق‌القول شدند که نام میثاق‌نامه به «سازمان آزادی‌بخش ملی اهواز (حزم)» تغییر یابد. بنابراین، سازمان حزم نتیجه فعالیت‌های جنبش‌های عضو میثاق‌نامه ملی اهواز است که در کنار هم برای تأسیس چنین تشکیلاتی بی‌دریغ تلاش نمودند. در نتیجه حزم یک سازمان یا تشکل جدیدالتأسیس نیست.»

عادل سویدی در پاسخ به این سؤال که هدف این گروه چه می‌باشد؟ چنین پاسخ می‌دهد که:

«هدف جنبش مبارزه با ادامه اشغال سرزمین عربی اهواز است که از سال 1925 به دست اشغالگران فارس افتاد و آنان سعی در گسترش فرهنگ خود در اهواز دارند. تأسیس این سازمان نیز گامی دیگر در راه آزادسازی این سرزمین است. مشکل ما با نظام حاکم در ایران نیست، بلکه با دولت‌های ایران است که از سال 1925 تاکنون ملت اهواز را سرکوب نموده و به این ملت اجازه نمی‌دهد که از حقوق و مطالبات خود دفاع کند.»

 حزم با الهام از سازمان آزادي‌بخش فلسطين در راستاي بين‌المللي و رسانه‌ای كردن قضاياي مردم عرب استان خوزستان، جلب توجه، اعتماد، حمایت مادی و غیرمادی سازمان‌هاي بين‌المللي و اتحاديه عرب و تشديد اقدامات تروريستي در داخل کشور به‌ویژه مناطق عرب‌نشین استان اعلام موجوديت نمود.

برخی از فعالان جریان تجزیه‌طلبی عرب خوزستان در سایت‌های اینترنتی خود از تصمیم حزم مبنی بر قرار دادن مقر دائمی خود در قاهره خبر داده و اعلام نمودند که نمایندگان آن به‌طور رسمی درخواست خود را تقدیم وزارت امور خارجه این کشور نموده و طی آن خواستار تشکیل کنفرانسی جهت اعلام موجودیت این سازمان شدند. عادل سویدی در این رابطه اظهار داشت: این سازمان می‌خواهد مقر خود را در این کشور بنا نهد، زیرا مصر دارای تاریخ و فرهنگی عمیق است. در همین راستا، حبیب جبر نبگان، رئیس کمیته اجرایی این سازمان اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم بر ملت و سرزمین اهواز و سیاست‌هایی که رژیم علیه آن‌ها اعمال می‌کند، اتحاد و همبستگی جنبش‌های اهوازی یکی از الزامات اساسی در مبارزات اهوازیان بود و انتخاب مصر برای مقر دائمی این سازمان به هیچ عنوان تصادفی نبوده بلکه یاد و خاطره دوره ناصری همچنان در اذهان فرزندان امت عرب زنده است.

مراسم آغاز به‌کار این سازمان با سخنرانی دکتر عبدالصمد شرقاوی از حامیان جنبش‌های عربی در مصر آغاز و بیان گردید که: این سرزمین عربی تنها با مقاومت مسلحانه آزاد می‌گردد. همان‌گونه که جمال عبدالناصر، رهبر فقید مصر تأکید نمودند آنچه با زور و خشونت از کف رفت تنها با خشونت و مبارزه مسلحانه باز گردانده می‌شود. شرقاوی همچنین از فرزندان امت عربی خواست تا از مقاومت ملت عراق، اهواز و فلسطین حمایت کنند.

پس از دکتر شرقاوی، عادل سویدی، نماینده سازمان ملی آزادی‌بخش اهواز بیانیه جنبش‌های اهوازی عضو سازمان حزم را قرائت نمود. در این بیانیه آمده است:

«سازمان آزادی‌بخش ملی اهواز، از تمام سازمان‌های بین‌المللی و حقوق‌بشر می‌خواهد جلوی جنایاتی که علیه فرزندان ملت اهواز اعمال می‌شوند را بگیرند. این سازمان مبارزات خود را برای آزادسازی میهن خود توسعه می‌دهد و خواستار دست‌یابی فرزندان این ملت به حقوق خود است و در این راستا از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد.»

پس از عادل سویدی، دکتر محسن خلیل سفیر دولت سابق عراق در اتحادیه عرب طی سخنانی به اهمیت وحدت میان نیروهای مقاومت اهوازی اشاره نمود و خواستار حمایت کشورهای عربی از مقاومت اهوازیان و عراقی‌ها شد.

در ادامه حبیب جبر نبگان رئیس سازمان آزادی‌بخش ملی اهواز، طی پیامی تلفنی بخش‌هایی از تاریخ اهواز را برای حاضران در اجلاس بازگو نمود و اظهار داشت: این سرزمین بیش از 324 کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 80درصد از نفت و 95درصد از گاز ایران در این منطقه قرار دارد. وی افزود اتحاد جنبش‌های اصلی اهوازی سیاستی راهبردی بود که باید اتخاذ می‌شد. در پایان نیز وی خواستار پیوستن همه به مقاومت ملی اهواز، برای آزادی کامل سرزمین اشغالی اهواز شد.

از سوی دیگر، دکتر خالد مسالمه، کارشناس مسائل اهواز نیز در این مراسم اظهار داشت: مسأله اهواز باید مورد توجه تمام کشورهای عربی قرار گیرد زیرا این سرزمین بیش از90 درصد از ثروت‌های ایران را در اختیار دارد و ایران این ثروت‌ها را در راه ضربه‌زدن به کشورهای عربی به کار می‌گیرد.

این فعالان خواهان کمک کشورهای عربی جهت آزادسازی این سرزمین عربی! شدند. عادل سویدی در مراسم یادشده از اتحادیه عرب درخواست نمود که همانگونه که مسئولیت بحران فلسطین را برعهده گرفته مسئولیت قضیه اهواز را نیز بر عهده بگیرد. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اهوازیان اساساً شهروندانی ایرانی هستند که اقدام به تشکیل جنبش‌های جدایی‌طلب نموده‌اند اظهار داشت: اهواز یک سرزمین عربی مستقل بوده و سازمان ملل نیز به موجودیت آن اعتراف می‌کند. امیر این منطقه شیخ‌خزعل کعبی بوده و کنسولگری‌های کشورهای مختلف در این سرزمین حضور داشته و همچنین سفرایی که به ایران اعزام می‌شدند، هیچ ارتباطی با مناسبات دیپلماتیک اهوازیان نداشتند. به اعتقاد ما حضور ایران در اهواز نامشروع بوده و اشغالگران باید این سرزمین را ترک کنند.

مشی مبارزاتی سازمان حزم

مبارزه سازمان ملی آزادی‌بخش اهواز دارای اَشکال متعددی است که از جمله می‌توان به مبارزات سیاسی مسالمت‌آمیز و مقاومت مسلحانه اشاره داشت. مقاومت اعضای سازمان تنها به عملیات‌های مسلحانه محدود نمی‌شود، بلکه شامل مبارزات فرهنگی نیز می‌گردد.

عادل سويدی در مصاحبه با سایت اینترنتی الشرق‌الاوسط در راستای جلب حمایت خارجی به صراحت از کشورهای عربی و غربی می‌خواهد که در راستای سیاست‌های ایران ستیزانه از این جریان حمایت کنند:

«با توجه به موقعیت استراتژیک اهواز و ثروت‌های فراوان این اقلیم، بی‌شک حمایت از ملت عرب اهواز، می‌تواند مانع مهمی برای مقابله با خطر نفوذ ایران باشد.»

بعد از چند ماه تشكيلات جبهه العربيه لتحرير الاحواز در اطلاعيه‌اي جدائي خود را از اين تشكيلات اعلام نمود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

شهدا را همراهی کنید!

 

پربازدیدترین مطالب