سرگذشت پژوهی شهدای ترور

  فیسبوک

این وبسایت با نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلورر سازگاری ندارد، به منظور بهره مندی از تمامی امکانات لطفا از مرورگرهای جدید و مدرن فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید

کنگره بین المللی 17000شهید ترور را درصفحات اجتماعی دنبال کنید
  • French
  • English (UK)
  • ar-aa
ثبت نام

شهید مسعود رضاییشهید مسعود رضایی در ۱۹مهر۱۳۵۸ در شیراز به‌دنیا آمد. شهید اهل علم بود و بیشتر وقت خود را صرف مطالعه می‌کرد. خدمت سربازیش را در بسیج دانشجویی با فعالیت در قسمت اداری آنجا و کار فیلم‌برداری به اتمام رسانید.

دانشجوی کارشناسی مدیریت بود و در تلاش بود تا به درجات بالای علمی نائل گردد. در کنار تهذیب علم به تزکیه نفس هم می‌پرداخت. با قرآن، نهج‌البلاغه و اهل‌بیت انس خاصی داشت. این موضوع در رفتارش کاملا مشهود بود. در بین دوستانش «معلم اخلاق» لقب گرفته بود. عضو فعال در مساجد و پایگاه‌های مقاومت بسیج بود. در پایگاه مقاومت مسجد اعظم شهید قلی از جمله فعالیت‌هایش تدارک سفر مشهد، کمک به افراد بی‌بضاعت و گشت شبانه بود.

وی از اعضای ثابت جلسات کانون فرهنگی رهپویان وصال بود و بعد از گذشت اندک زمانی وارد کادر و مجموعه (RVکامپیوتر) شد. این شهید بزرگوار مزد خادمیش را در ۲۴فروردین۱۳۸۷ در انفجار حسینیه سیدالشهدا توسط گروهک تروریستی تندر (واقع در شیراز) دریافت کرد و به فیض شهادت نائل آمد.

 

 

 

حاشیه‌نگاری تیم سرگذشت‌ پژوهی بنیاد هابیلیان با مادر شهید مسعود رضایی:

شهید مسعود رضاییبعد از آنکه تلفنی زمانی را برای مصاحبه با خانواده شهید مشخص کردیم هماهنگی‌های لازم را انجام داده و آماده رفتن به منزل مادر بزرگوار این شهید شدیم.

از همان ابتدای ورود به منزل شهید، مهربانی و خوش‌رویی مادر شهید جذبمان کرد. حاج‌خانم روایت زندگی فرزندش را چنین آغاز کرد:

«مسعود از تمام فرصت‌هایش به نحو احسن استفاده می‌کرد، گویا ثانیه‌ها برایش حکم طلا داشتند. تمام فکر و ذکرش علم بود. برای بیشتر دانستن می‌کوشید طوری که به‌خاطر علاقه‌اش کار با کامپیوتر را به‌تنهایی در خانه یاد گرفت و روزبه‌روز در آن موفق‌تر می‌شد. در خلال آن برای دوستانش کلاس خصوصی می‌گذاشت و آنها را یاری می‌کرد.

زیاد اهل دنیا نبود. ساده می‌پوشید و کم غذا می‌خورد. آسایش و راحتی دیگران برایش مهم بود. همیشه از نحوه زندگی مقتدایش آقا امیرالمؤمنین(ع) صحبت می‌کرد. تکه کلامش بود: «هرچه خدا بخواهد همان می‌شود».

سال 13۸۶ بود. برای کارشناسی‌ارشد کنکور داد. نتیجه قبولیش چند روز بعد از شهادتش اعلام شد.

از سری خصوصیات اخلاقیش می‌توانم این چند مورد را نام ببرم:

- همیشه نمازش را اوّل وقت می‌خواند.

- همیشه در کارهایش رضایت خدا را می‌سنجید و به‌خاطر خدا روی حرف پدر و مادرش حرف نمی‌زد.

- هر وقت بی‌کار می‌شد قرآن کوچکش را در می‌آورد و شروع به خواندن می‌کرد.

- برای کار امام زمان کم نمی‌گذاشت و می‌گفت: «درکاری که برای آقا انجام می‌دهیم نباید کم و کسری وجود داشته باشد».

- همیشه خنده‌رو بود.

در ادامه مادرشهید خاطراتی از فرزندش بازگو کرد:

بعد از دانشگاه دنبال کار می‌گشت‌. پدرش گفته بود: «فقط کار دولتی!» چون رضایت پدر و مادر برایش شرط بود، چند تا کار در شرکت خصوصی پیدا کرد؛ ولی نرفت تا پدر و مادر را راضی نگه دارد.

گفت: «دنبال کار می‌گردم.» گفتم: «شب‌ها قبل از خواب سوره واقعه بخوان‌ ان‌شاءالله درست می‌شود.» بعد از چند وقت سوره واقعه را حفظ شده بود. می‌گفت: «دیگر برای کار و ... سوره واقعه را نمی‌خوانم، با این سوره انس گرفته‌ام».

علاقه‌اش به شهدا را همه می‌دانستند. دو تا از دایی‌هایش در جنگ شهید شده بودند. مسعود همیشه می‌خواست درباره آنان بداند. بعد از انفجار برای آخرین بار که دیدمش به یاد برادرم افتادم. مسعود هم مثل داییش دستش روی سینه‌اش بود و میهمان اباعبدالله(ع) شد.

شب بمب‌گذاری بعد از سخنرانی بیرون آمدم آخر راهرو حسینیه مسعود را دیدم که می‌دوید به‌سمت آخر حسینیه تا داخل برود. برایش دست تکان دادم و سلام و احوالپرسی کردیم. در جواب گفت: «دیدار به رجعت ان‌شاءالله.» این خاطره را یکی از دوستانش برایمان تعریف کرد».

در ادامه صحبت‌ها مادر شهید درباره گروهک تروریستی تندر که عامل حادثه بودند گفت: «هدف تروریست‌ها چیزی جز دورکردن مردم به‌خصوص جوانان از اعتقادات دینی و رعب و وحشت میان آنان نیست. آن‌ها فکر می‌کنند با چنین کاری ملت ما از اسلام و حکومت اسلامی دست خواهند کشید و این‌گونه حکومت اسلامی را متزلزل می‌کنند. فراق فرزند برای هر مادری سخت و سنگین است؛ اما صبوری و آرامش را سال‌ها پیش در چنین موقعیتی از مادرم که دو فرزندش به شهادت رسیده بودند، آموخته‌‌ام. هم اکنون مادرم را در لحظات سخت بهتر درک می‌کنم».

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

شهدا را همراهی کنید!

 

پربازدیدترین مطالب